مراقب و همراه بیمار در بیمارستان – یزد

در دنیای پرهیاهوی بیمارستان، که بیماران در جدالی خاموش با بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند، حضور یاری‌گری دلسوز و ماهر، همچون نغمه‌ای روح‌نواز، مرهمی بر زخم‌های جسم و روح بیماران و قوت قلبی برای عزیزانشان می‌شود. اما نقش مراقب و همراه بیمار در بیمارستان فراتر از یاری رساندن در امور روزمره است. این افراد با تبدیل شدن به پلی ارتباطی بین بیمار، خانواده و تیم پزشکی، نقشی کلیدی در هماهنگی و پیشبرد روند درمان ایفا می‌کنند. مراقب  بیمار با گذراندن دوره‌های آموزشی تخصصی و کسب تجارب ارزشمند، به فرشته‌ای نجات‌دهنده در بیمارستان‌ها تبدیل می‌شوند.

شرکت خدمات پزشکی و پرستاری در منزل توانا در شهر یزد با ارائه طیف گسترده‌ای از این خدمات  به شما در مراقبت از عزیزانتان در سخت‌ترین دوران بیماری یاری می‌رساند. برای  اطلاع  بیشتر  از  خدمات  شرکت  و  رزرو  مراقب  و  همراه  بیمار  در  بیمارستان‌های  یزد،  می‌توانید  با  شماره‌ 03538253382 تماس بگیرید و یا برای ثبت سریع درخواست خدمات موردنظر خود اطلاعات خود را در فرم هایی که در محتوا وجود دارد ثبت کنید.

وظایف مراقب و همراه بیمار در بیمارستان

دامنه وظایف مراقب و همراه بیمار، همچون چتری گسترده، نیازهای مختلف بیماران را در بر می‌گیرد. از مراقبت‌های جسمی تا پشتیبانی‌های عاطفی، این مراقب های با تعهد و پشتکار، در کنار بیماران حضور یافته و در مسیر بهبودی  آنان تلاش می کنند..

مراقبت‌های جسمی:

 • کمک به بیمار در انجام فعالیت‌های روزمره مانند غذا خوردن، حمام کردن، لباس پوشیدن و جابه‌جایی
 • اندازه‌گیری علائم حیاتی بیمار مانند فشار خون، ضربان قلب و دمای بدن
 • نظارت بر وضعیت بیمار و گزارش هرگونه تغییر به پرستاران
 • انجام برخی از اقدامات مراقبتی پزشکی با توجه به آموزش‌های ارائه شده (مانند تزریق دارو یا تعویض پانسمان)
 • همراهی با بیمار در انجام تست‌ها و معاینات پزشکی

مراقبت‌های عاطفی:

 • هم‌صحبتی و ایجاد فضایی آرام و صمیمی برای بیمار
 • گوش دادن به درد و دل‌ها و نگرانی‌های بیمار
 • تقویت روحیه بیمار و ایجاد امید به بهبودی
 • اطلاع‌رسانی دقیق و به موقع به خانواده بیمار در مورد وضعیت بیمار
 • ایجاد هماهنگی بین بیمار، پرستاران و سایر اعضای تیم پزشکی

ارائه مراقبت‌های تسکینی:

 • به بیماران مبتلا به بیماری‌های لاعلاج

مراقبت از کودکان:

 • انجام فعالیت‌های سرگرم‌کننده برای آنها

مراقبت از سالمندان:

 • کمک به آنها در حفظ استقلال و تحرک

ارائه خدمات مددکاری اجتماعی:

 • به بیمار و خانواده او

نحوه ثبت درخواست همراه بیمار در بیمارستان

نحوه ثبت درخواست مراقب بیمار در بیمارستان، بسته به نوع بیمارستان و قوانین و مقررات آن، می‌تواند متفاوت باشد. شرکت خدمات پزشکی و پرستاری در منزل توانا شهر یزد  با هدف ارائه خدمات نوین و با کیفیت در زمینه مراقبت از بیماران در بیمارستان، فرآیندی ساده و کارآمد را برای ثبت درخواست خدمات مراقب و همراه بیمار در نظر گرفته است.

شما می‌توانید از طریق روش‌های زیر برای ثبت درخواست خود اقدام کنید:

 استفاده از شرکت های خدمات پزشکی و پرستاری :

شرکت های خدمات پزشکی و پرستاری متعددی در سطح شهرها وجود دارند که خدمات مراقب و همراه بیمار را ارائه می‌دهند. می‌توانید با جستجو در اینترنت یا تماس با این شرکت هاا، از خدمات آنها مطلع شوید. این شرکت ها، معمولا با تعدادی مراقب و همراه بیمار واجد شرایط همکاری می‌کنند و می‌توانند براساس نیازها و ترجیحات شما، فرد مناسب را به شما معرفی نمایند.

 درخواست از طریق بیمارستان:

بسیاری از بیمارستان‌ها دارای بخش یا واحد مراقبت و همراه بیمار هستند. برای درخواست مراقب و همراه بیمار، می‌توانید به این واحد مراجعه کرده و فرم‌های مربوطه را پر کنید. در این فرم‌ها، باید اطلاعاتی مانند مشخصات بیمار، نوع مراقبت مورد نیاز، ساعات مورد نظر و ترجیحات خود را ذکر نمایید. پس از تکمیل فرم‌ها، واحد مراقبت و همراه بیمار با بررسی شرایط و نیازهای شما، لیستی از مراقبین و همراهان بیمار واجد شرایط را به شما معرفی خواهد کرد.

معرفی از طریق دوستان و آشنایان:

اگر از دوستان یا آشنایانی دارید که از خدمات مراقب و همراه بیمار استفاده کرده‌اند، می‌توانید از آنها برای معرفی افراد واجد شرایط کمک بگیرید. تجربیات و نظرات این افراد می‌تواند در انتخاب مراقب و همراه بیمار مناسب به شما کمک کند.

انواع مراقب بیمار در بیمارستان

انواع مراقب و همراه مریض در بیمارستان را می‌توان به طور کلی به دسته‌های زیر تقسیم کرد:

 1. مراقب بیمار عمومی:

این دسته از مراقبین و همراهان، وظایف اولیه مراقبت از بیمار مانند کمک به بیمار در انجام فعالیت‌های روزمره، اندازه‌گیری علائم حیاتی، نظارت بر وضعیت بیمار و گزارش هرگونه تغییر به پرستاران را بر عهده دارند.

 1. مراقب بیمار تخصصی:

این دسته از مراقبین و همراهان، علاوه بر وظایف اولیه مراقبت از بیمار، دارای تخصص و مهارت‌های لازم در زمینه‌های خاص مانند مراقبت از بیماران سالمند، بیماران دارای معلولیت، بیماران روانی یا بیماران مبتلا به بیماری‌های خاص (مانند دیابتی، قلبی یا تنفسی) و یا بیماران بعد از عمل جراحی هستند.

مراقبین و همراهان بیمار تخصصی می‌توانند مراقبت‌های تخصصی مورد نیاز بیمار را تحت نظارت پزشک یا پرستار انجام دهند و می‌توانند به تزریق دارو، تعویض پانسمان، کنترل قند خون یا فشار خون بیمار کمک کنند. آنها می‌توانند با ارائه مراقبت‌های تخصصی و متناسب با نیازهای بیمار، به بهبود روند درمان و ارتقای کیفیت زندگی او کمک کنند.

 1. پرستار خصوصی:

پرستاران خصوصی، افرادی هستند که دارای تحصیلات و مدارک آکادمیک در رشته پرستاری بوده و از مهارت و تجربه بالایی در مراقبت از بیماران برخوردار هستند. آنها می‌توانند در بیمارستان، منزل یا سایر مراکز مراقبتی حضور یافته و به طور کامل از بیمار مراقبت کنند. پرستاران خصوصی، علاوه بر انجام وظایف مراقبتی، می‌توانند اقدامات درمانی مانند تزریق دارو، انجام پانسمان و سایر اقدامات پزشکی را نیز تحت نظارت پزشک انجام دهند.

 1. همراه بیمار کودک:

کودکان در بیمارستان، به مراقبت و توجه بیشتری نسبت به بزرگسالان نیاز دارند. همراهان بیمار کودک، افرادی هستند که با صبر و حوصله و دلسوزی در کنار کودکان بیمار حضور یافته و به آنها آرامش خاطر می‌دهند.

 1. همراه بیمار عاطفی:

این افراد بر خلاف مراقبین و همراهان بیمار که وظایف مراقبتی را نیز بر عهده دارند، صرفاً برای ارائه حمایت عاطفی به بیمار در بیمارستان حضور می‌یابند. آنها می‌توانند با بیمار هم‌صحبت شده، به او گوش داده و در گذراندن دوران سخت بیماری، به او قوت قلب بدهند.

 1. همراه بیمار:

همراهان بیمار معمولاً اعضای خانواده یا دوستان بیمار هستند که در کنار او در بیمارستان حضور می‌یابند. وظایف اصلی آنها شامل همراهی و همدلی با بیمار، ایجاد آرامش در محیط، انجام کارهای شخصی بیمار و برقراری ارتباط با تیم پزشکی است.

مزایای استفاده از مراقب و همراه مریض در بیمارستان

حضور یک مراقب یا همراه مریض در بیمارستان، فواید متعددی برای بیمار، خانواده او و سیستم مراقبت‌های بهداشتی به همراه دارد:

مراقبت‌های فردی و متمرکز: مراقبین بیمار می‌توانند مراقبت‌های فرد به فرد و متمرکزی را ارائه دهند که ممکن است توسط پرستاران شلوغ بیمارستان به اندازه کافی ارائه نشود. این مراقبت‌ها می‌تواند شامل کمک به بیمار در انجام فعالیت‌های روزمره  ونظارت بر وضعیت بیمار و انجام برخی اقدامات مراقبتی اولیه باشد این سطح از مراقبت فردی می‌تواند به ویژه برای بیمارانی که نیازهای پیچیده یا شرایط خاصی دارند، مانند سالمندان، بیماران ناتوان یا بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، مفید باشد.

ارتباط عاطفی عمیق‌تر: حضور یک همراه دلسوز و قابل اعتماد، فضایی امن و صمیمی را برای بیمار ایجاد می‌کند و به او کمک می‌کند تا احساس تنهایی و اضطراب کمتری را تجربه کند.

توجه به جزئیات: همراهان مریض با صرف زمان کافی در کنار بیمار، می‌توانند به ظرافت‌های رفتاری و نیازهای او توجه کرده و در اسرع وقت به آنها پاسخ دهند.

پل ارتباطی بین بیمار و تیم پزشکی: مراقب بیمار می‌تواند به عنوان یک رابط عمل کرده و به درک بهتر نیازها و نگرانی‌های بیمار توسط تیم پزشکی و همچنین انتقال اطلاعات و دستورات پزشکی به بیمار به شکلی ساده و قابل فهم، کمک کند.

آرامش خاطر برای خانواده بیمار: استخدام مراقب یا همراه مریض به خانواده بیمار این اطمینان را می‌دهد که عزیزشان در دستان امن و مراقب است و آنها می‌توانند با خیال راحت به سایر امور زندگی خود بپردازند.

کاهش بار مسئولیت‌ها: خانواده بیمار با خیال راحت می‌توانند به وظایف و تعهدات خود در خارج از بیمارستان، مانند کار یا رسیدگی به سایر اعضای خانواده، بپردازند.

همراه بیمار در بیمارستان به صورت روزانه

در کنار مراقبین و همراهان بیمار 24 ساعته، امکان استفاده از خدمات همراه بیمار به صورت ساعتی یا روزانه نیز وجود دارد. این نوع مراقبت برای بیمارانی که به مراقبت دائمی در طول شبانه‌روز نیاز ندارند، مناسب است. بیمارستان‌های روزانه مراکزی هستند که خدمات درمانی سرپایی را به بیمارانی ارائه می‌دهند که نیاز به بستری شبانه‌روزی ندارند. این خدمات می‌توانند شامل شیمی‌درمانی، رادیوتراپی، فیزیوتراپی، دیالیز و سایر درمان‌های تخصصی باشد.

وظایف مراقب و همراه بیمار در بیمارستان به صورت ساعتی یا روزانه بسته به نیازهای بیمار و توافق با شما می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • کمک به بیمار در انجام فعالیت‌های روزمره
 • مراقبت از علائم حیاتی بیمار     
 • همراهی با بیمار در انجام تست‌ها و معاینات پزشکی.
 • اطلاع‌رسانی به شما و سایر اعضای خانواده در مورد وضعیت بیمار.
 • انجام کارهای شخصی بیمار
 • کمک به بیمار در درک دستورات پزشک و برنامه درمانی

مراقب مریض در بیمارستان به صورت شبانه‌روزی و پاره وقت

مراقب و همراه بیمار در بیمارستان به صورت شبانه‌روزی، در تمام 24 ساعت شبانه‌روز و در 7 روز هفته در کنار بیمار حضور دارند و از او مراقبت می‌کنند. این نوع مراقبت، برای بیمارانی که به مراقبت و توجه دائمی نیاز دارند،  مانند سالمندان، کودکان، بیماران بعد از عمل جراحی، مناسب است.

مراقب بیمار در بیمارستان به صورت پاره وقت، در ساعات مشخصی از روز یا شب در کنار بیمار حضور دارند و از او مراقبت می‌کنند. این نوع مراقبت، می‌تواند برای بیمارانی که به مراقبت شبانه‌روزی کامل نیازی ندارند، گزینه مناسب و مقرون به صرفه ای باشد.

وظایف همراه به صورت شبانه‌روزی و پاره  مانند مراقب و همراه روزانه است.

 

هزینه مراقب و همراه بیمار در بیمارستان‌های دولتی و خصوصی یزد

هزینه استخدام مراقب و همراه بیمار در بیمارستان‌های یزد، به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 

 • نوع بیمارستان:

 هزینه مراقب و همراه بیمار در بیمارستان‌های خصوصی به طور قابل توجهی از بیمارستان‌های دولتی بیشتر است.

 

 • نوع مراقبت:

هزینه مراقبت‌های تخصصی‌تر، مانند مراقبت از بیمار های مزمن یا بیمار بعد از عمل جراحی، معمولاً از مراقبت‌های عمومی بیشتر است.

 

 • سابقه و تخصص مراقب:

مراقبین و همراهان بیمار با تجربه و دارای تخصص‌های خاص، معمولاً دستمزد بیشتری دریافت می‌کنند.

 

 • ساعت کاری:

هزینه مراقبت شبانه‌روزی معمولاً از مراقبت پاره وقت بیشتر است.

 

 • محل بیمارستان:

 هزینه مراقب و همراه بیمار در برخی از مناطق شمال یزد ممکن است بیشتر از سایر مناطق باشد.

 برای اطلاع از تعرفه ها و هزینه های شرکت خدمات پزشکی و پرستاری در منزل توانا در شهر یزد و سوالات مربوط به هزینه  مربوط به خدمات همراه در بیمارستان با شماره تماس 03538253382 ارتباط برقرار کنید.

 

چه زمان به مراقب و همراه بیمار در بیمارستان نیاز پیدا می‌کنیم؟

نیاز به مراقب بیمار در بیمارستان، به شرایط و نیازهای خاص هر بیمار بستگی دارد. با این حال، به طور کلی می‌توان گفت در موارد زیر، حضور یک مراقب و همراه می‌تواند بسیار مفید و کمک‌کننده باشد:

 • زمانی که بیمار به مراقبت‌های شبانه‌روزی و فشرده نیاز دارد.
 • زمانی که بیمار دچار اضطراب یا ترس است.
 • زمانی که خانواده بیمار امکان حضور مداوم در بیمارستان را ندارد.
 • زمانی که نیاز به برقراری ارتباط با تیم پزشکی وجود دارد.
 • زمانی که نیاز به انجام کارهای شخصی بیمار است.
 • بیمارانی که به مراقبت‌های تخصصی نیاز دارند.

 

به چه نکاتی در هنگام انتخاب مراقب مریض باید توجه کرد ؟

 

انتخاب یک مراقب و همراه بیمار مناسب، تصمیمی مهم و حساس است. این افراد با حضور در کنار بیمار، نقشی حیاتی در مراقبت‌های جسمی و عاطفی از او ایفا می‌کنند. در این مسیر، باید با دقت و وسواس کافی، فردی را برگزینید که علاوه بر داشتن مهارت‌های لازم، از ویژگی‌های اخلاقی و شخصیتی مطلوبی نیز برخوردار باشد.

نکاتی که در هنگام انتخاب مراقب و همراه بیمار در بیمارستان باید به آنها توجه کنید:

 1. سابقه و مدارک:

از سوابق کاری، گواهینامه‌ها و مدارک آموزشی مراقب یا همراه بیمار اطمینان حاصل کنید. بپرسید که آیا دوره‌های آموزشی مراقبت از بیمار را گذرانده‌اند یا خیر. از تجربیات آنها در مراقبت از بیماران مشابه با شرایط بیمار خود سوال کنید.

 1. مهارت‌های ارتباطی:

توانایی برقراری ارتباط مؤثر با بیمار و خانواده او را ارزیابی کنید. مراقبی را انتخاب کنید که بتواند به خوبی به صحبت‌های بیمار گوش دهد، به سوالات او پاسخ دهد و به او آرامش خاطر دهد. همچنین باید توانایی برقراری ارتباط مناسب با کادر پزشکی و پرسنل بیمارستان را نیز داشته باشد.

 1. تعهد و وجدان کاری:

به دنبال فردی باشید که متعهد به وظایف خود باشد و با وجدان کاری کامل به بیمار تحت مراقبت خود رسیدگی کند. از مراقب در مورد نظم و انضباط، مسئولیت‌پذیری و تعهد به انجام وظایف خود سوال کنید. مطمئن شوید که مراقب در تمام ساعات مقرر در کنار بیمار حضور خواهد داشت و به وظایف خود عمل خواهد کرد.

 1. اخلاق و شخصیت:

راستی‌گویی، صداقت، صبر، شفقت و همدلی از جمله ویژگی‌های اخلاقی بارز یک مراقب و همراه بیمار مناسب هستند. مطمئن شوید که به حریم خصوصی بیمار احترام می‌گذارند و از قضاوت یا سرزنش او خودداری می‌کنند.

 1. هماهنگی با تیم پزشکی بیمارستان:

اطمینان حاصل کنید که مراقب یا همراه بیمار با تیم پزشکی بیمارستان هماهنگ بوده و از برنامه درمانی بیمار و دستورات پزشک معالج آگاه است. مطمئن شوید که می‌توانند اطلاعات مربوط به وضعیت بیمار را به طور دقیق به تیم پزشکی انتقال دهند.

 1. تناسب با نیازهای بیمار:

نوع مراقبت مورد نیاز بیمار را به دقت بررسی کنید و مراقبی را انتخاب کنید که در زمینه مراقبت از بیمارانی با شرایط مشابه بیمار شما تجربه و تخصص کافی داشته باشد.

 1. هزینه:

قبل از انتخاب مراقب یا همراه بیمار، در مورد هزینه خدمات آنها به طور کامل و واضح صحبت کنید. از نرخ‌های مختلف شرکت های خدمات پزشکی و پرستاری مطلع شوید و آنها را مقایسه کنید. مطمئن شوید که می‌توانید از پس هزینه‌های استخدام مراقب یا همراه بیمار برآیید.

 1. مراجع و نظرات:

از شرکت های ارائه دهنده خدمات  همراه بیمار، بخواهید که مراجع و نظرات مشتریان قبلی خود را به شما ارائه دهند. با افرادی که قبلاً از خدمات این شرکت ها یا مراقب یا همراه بیمار استفاده کرده‌اند، صحبت کنید. تجربیات و نظرات آنها را در مورد کیفیت خدمات، تعهد و صداقت آنها جویا شوید.

 

 1. مصاحبه حضوری:

قبل از استخدام نهایی، حتماً با مراقب یا همراه مریض به طور حضوری ملاقات کنید. در این ملاقات، از او در مورد سوابق کاری، مهارت‌ها، تجارب و نگرش او نسبت به مراقبت از بیماران سوال کنید.

 

سوالات متداول در مورد مراقب و همراه بیمار در بیمارستان

 

وظایف همراه بیمار چیست؟

 • کمک به بیمار در انجام فعالیت‌های روزمره
 • مراقبت از علائم حیاتی بیمار
 • همراهی با بیمار در انجام تست‌ها و معاینات پزشکی.
 • اطلاع‌رسانی به خانواده بیمار در مورد وضعیت بیمار
 • انجام کارهای شخصی بیمار
 • ایجاد فضایی آرام و شاد برای بیمار

 

هزینه استخدام مراقب یا همراه مریض چقدر است؟

هزینه استخدام مراقب و همراه بیمار به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

 • نوع بیمارستان
 • نوع مراقبت
 • سابقه و تخصص مراقب
 • ساعت کار
 • محل بیمارستان

 

مراقب و همراه بیمار در بیمارستان چه کسی است ؟

مراقب یا همراه بیمار فردی است که در بیمارستان در کنار بیمار حضور یافته و به او در مراقبت‌های جسمی و عاطفی یاری می‌رساند.

 

چگونه یک مراقب بیمار مناسب انتخاب کنیم؟

در اینجا به برخی از نکات کلیدی که در هنگام انتخاب مراقب و همراه بیمار باید به آنها توجه کنید، اشاره می‌کنیم:

 • سابقه و مدارک
 • مهارت‌های ارتباطی
 • تعهد و وجدان کاری
 • اخلاق و شخصیت
 • تناسب با نیازهای بیمار
 • هماهنگی با تیم پزشکی بیمارستان
 • مراجع و نظرات
 • مصاحبه حضوری
 • هزینه

 

معرفی شرکت خدمات پزشکی و پرستاری توانا در شهر یزد

شرکت خدمات پزشکی و پرستاری در منزل توانا در شهر یزد با بهره‌گیری از کادری مجرب، متخصص و آموزش‌دیده، طیف گسترده‌ای از خدمات مراقبتی و حمایتی را در بیمارستان‌ها به شما ارائه می‌دهد  و برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد خدمات مراقب و همراه بیمار در بیمارستان شرکت خدمات پزشکی و پرستاری توانا یزد، می‌توانید با  شماره‌ زیر تماس بگیرید.

شماره تلفن: 03538253382

آدرس: یزد – میدان شهدای محراب, ابتدای بلوار دانشجو

وجود یک همراه بیمار در بیمارستان، می‌تواند نقش مهمی در ارتقای کیفیت مراقبت از بیمار، کاهش اضطراب و استرس او و افزایش رضایت بیمار و خانواده‌اش داشته باشد. انتخاب یک مراقب و همراه بیماردر بیمارستان یزد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چرا که  بیمارستان‌های یزد  از تراکم  بالایی  برخوردارند  و  ممکن است  انتخاب  فردی  ناآشنا  و  غیرمتخصص  پیامدهای  منفی  به دنبال داشته باشد. بنابراین باید با دقت و وسواس کافی، فردی را انتخاب کنید که که علاوه بر داشتن مهارت‌های لازم، از ویژگی‌های اخلاقی و شخصیتی مطلوبی نیز برخوردار باشد.

نظر خود را درمورد این محتوا ثبت کنید page
به بالا بروید