تجهیزات پزشکی

چادر اکسیژن :

از این دستگاه برای تولید هوای سرد مرطوب و سرشار از اکسیژن استفاده می شود در افرادی که بیماری های تنفس مشخص یا بیماری خاص دارند و خصوصاً در سوختگی های وسیع پوستی و موارد مشابه برای بیماران استفاده می شود برای تولید رطوبت از یک اسپری کننده که با اکسیژن کار می کند استقاده می شود دمای هوای در گردش بوسیله یک سیستم مولد سرمای سازی مشابه یخچال صورت می گیرد.

مانیتورینگ قلبی (Heart monitoring ) :

برای کنترول مداوم وضعیت بیمار دربخش های مراقبت ویژه امروزه از سیستم های مانیتورینگ استفاده می شود که پالس قلبی شکل موج وضعیت تنفس تعداد ضربان تعداد تنفس دمای بدن درجه اشباع اکسیژن میزان دی اکسید کربن خون و فشار خون و … را اندازه گیری و نمایش می دهند

 

تشک مواج:

این دستگاه شامل دو بخش تشک بادی و پمپ می باشد.

پمپ دستگاه که از دیافراگمی است با ایجاد هوای فشرده از طریق لوله ها و شیلنگ ها باعث متورم شدن تشک می شود ولی مجاری لوله ای داخل تشک دو گروه است که به صورت نوبتی در یک تایم  ۱ تا ۲ دقیقه ای پر و خالی می شود و به این صورت حالت موجی برای سطح زیر بدن و پوست ایجاد می کند که برای کاهش اثرات خوابیدن در بستر مثلاً افت جریان خون پوستی بسیار موثر است این دستگاه از نظر قدرت پمپ اندازه تشک و تعداد مجاری درون آن متفاوت است با توجه به شرایط بیمار انتخاب می شود .

گلوکومتر یا گلوکزمتر

دستگاهی است که برای سنجش حدود مقدار قند خون ساخته شده است.همانطوریکه می دانید کنترل دقیق قند خون در جلوگیری از عوارض دیابت بسیار تاثیر گذار است، بیمارانی که کنترل قند خون روزانه آنها بسیار حیاتی است مثل افرادی که مکرراٌ افت قند خون دارند ، کسانی که انسولین تزریق می کنند ، افراد با دیابت حاملگی نیازمند پایش روزانه قند خون ، به منظور حفظ آن در بهترین مقدار ،توصیه کادر پزشکی به استفاده از این دستگاهها می باشد.

دستگاه فتوتراپی (زردی بچه)

یرقان یا زردی به تغییر رنگ زرد پوست و ملتحمه گفته می شود که از مسائل شایع دوران نوزادی است. در اکثر موارد زردی خوش خیم است اگرچه درمان نکردن زردی با ضایعات عصبی همراه است. زردی در ۶۰ درصد نوزادان تازه متولد شده و ۸۰ درصد نوزادان نارس دیده می شود.در فتوتراپی برای درمان زردی نوزاد ، پوست نوزاد را در معرض نور با طول موج nm 520-400 قرار می دهند. دستگاه های فتوتراپی با لامپ های فیلیپس آلمان به عنوان یک روش درمانی غیرتهاجمی بی ضرر در درمان زردی ، شناخته شد و امروزه به طور گسترده از آن استفاده می شود.

پالس اکسیمتر

در حال حاضر در دو نوع انگشتی (سیار) و مرکزی (ثابت) موجود ی باشد.نوع انگشتی بیشتر در اورژانس پیش بیمارستانی و اورژانس بیمارستان (قسمت تریاژ) مورد استفاده قرار می گیرد.نوع ثابت پالس اکسیمتر معمولا بر بالین بیماران بستری در اتاق احیا یا بخش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

تخت بیمارستانی(برقی و دستی(

تخت بیمارستانی در انواع مکانیکی و برقی ارائه می گردد.

انواع تخت مکانیکی:

۱- یک شکن  ۲- دو شکن ۳- سه شکن

انواع تخت برقی:

۱- سه شکن با قابلیت تنظیم ارتفاع

۲- پنج شکن با قابلیت تنظیم ارتفاع و تیلک و ترند

ساکشن

دستگاه ساکشن دستگاهی که توسط پمپ مکش و با ایجاد خلا باعث ایجاد فشار منفی شده و هوا و مایعات را به درون می‌کشد. این دستگاه برای جمع‌آوری ترشحات و خونابه‌ها در ناحیه جراحی برای دادن دید بهتر، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Rate this page
به بالا بروید